Нарастващата зависимост от долари и по-силната връзка между банките и небанките създават рискове за финансовата система в региона, посочва се в доклад на институцията
Снимка: Bloomberg LP
Финансовите институции от еврозоната все повече използват доларовите пазари за ликвидност, а това създава рискове за финансовата стабилност, ако финансирането от САЩ пресъхне, предупреждава Европейската централна банка (ЕЦБ).
Използването на репо сделки в щатски долари — форма на краткосрочно кредитиране с обезпечение, от банките в еврозоната почти се е удвоило през последните две години до 1,6 трлн. евро, според доклад на централната банка на еврозоната, цитиран от Bloomberg.
Активите, деноминирани в зелени пари, сега представляват 17% от финансирането на банките от региона.
В същото време банките в еврозоната значително разширяват ролята си на нетни доставчици на доларова ликвидност за небанките в блока, като обемите се утрояват през последните пет години, според ЕЦБ. Скокът е воден от трансакции с инвестиционни и пенсионни фондове, като активността на други финансови корпорации също се повишава наскоро.
Нарастващата зависимост от долари и по-силната връзка между банките и небанките създават рискове за финансовата система на еврозоната, според ЕЦБ. Това е така, защото финансирането на едро в САЩ има тенденция да пресъхва във времена на пазарни сътресения.
„Подобна среда може да компрометира способността на финансовите институции да финансират своите инвестиции в чуждестранна валута. Това потенциално може да доведе до принудителни продажби на активи, деноминирани в долари, което би послужило за засилване на пазарните шокове“, пишат в доклада Бенджамин Клаус и Лука Мингарели от ЕЦБ.
Авторите на доклада предполагат, че тези рискове могат да бъдат смекчени от централните банки, които предоставят доларова ликвидност чрез суап линии по време на периоди на пазарен стрес. Това се случи през март 2023 г., когато паричните власти, включително Федералният резерв, повишиха ликвидността в споразуменията за суап в щатски долари, за да се справят с нарастващото напрежение в световната финансова система.