София
ясно небе 13°

Абонирай се за нашия бюлетин и получавай всички най-актуални новини по света и у нас

Българските младежи остават сред най-дълго живеещите с родителите си в ЕС

Сподели:

Над 50% от младежите в България живеят в пренаселени домакинства

Българските младежи остават сред най-късно напускащите родния си дом в Европейския съюз (ЕС) и въпреки това изпитват затруднения с жилищните разходи, показват данни на Евростат. През 2023 г. младите хора в блока са напускали семейното огнище на средна възраст от 26,3 години. Година по-рано тя е била 26,4 г.

Най-късно се отделят от родителите си младите в Хърватия (31,8 г.), Словакия (31 г.), Гърция (30,6 г.), Испания (30,4 г.), България и Италия (30 г. и за двете държави). Най-рано напускат родния си дом младите във Финландия (21,4 г.), Швеция и Дания (21,8 г.) и Естония (22,8 г.).

Спрямо 2022 г. има слабо понижение на възрастта за напускане на семейния дом в България, като тогава тя е била 30,3 години.

Как живеят младежите в България?

Над 55% от хората на възраст между 15 и 29 г. в България живеят в пренаселени домакинства. Страната е сред държавите с най-лоши данни по този показател, заедно с Румъния (59,4%) и Латвия (54,8%). За сравнение, това се отнася за около една четвърт (26%) от младите в ЕС.

Ако делът им се съотнесе към общото население на ЕС, става ясно, че процентът на младите, които живеят в домове без достатъчно пространство, е с 9,2 пр. п. по-висок спрямо общото население на ЕС (16,8%). И в това отношение България е сред страните с най-големи разлики – с 20,4 пр. п. по-висок дял на младежите в пренаселени домове спрямо общото население. След нея се нареждат Румъния (20,4 пр. п.) и Гърция (18,5 пр. п.). Най-малки са отчетените разлики в Ирландия (0,5 пр. п.), Малта (1,5 пр. п.) и Кипър (1,8 пр. п.).

Каква част от разходите заема жилището?

10,1% от младите хора живеят в домакинства, които харчат поне 40% от доходите си за жилището и делът им е с 1,2 пр. пункта по-висок, отколкото при цялото население. Процентът на свръхнатоварване с жилищни разходи при младите хора е най-висок в Гърция (31,1 %), Люксембург (27,5 %) и Дания (27,3 %).

Причината за големия дял от разходите, който домът заема в бюджета на младите в държави като Дания, Нидерландия и Германия например, е фактът, че по-рано се изнасят от родния си дом. Съответно е обичайно за младежите, които по-късно стават самостоятелни, да имат по-ниски нива на свръхнатоварване с жилищни разходи. Това се отнася за страни като Кипър, Хърватия и Италия.

Подобно обяснение обаче не е валидно за България и Гърция, където въпреки по-високата средна възраст за напускане на семейния дом, затрудненията за младите, свързани с жилищните разходи, остават високи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Сподели:

Водещи новини от деня

Лондон, Москва, Ватиканът, Букурещ, Санкт Петербург съхраняват книжнината ни Къде са най-ценните старобългарски книги? Отговорът е по-скоро тъжен. Огр...

За 10 г. у нас 5 жени попадат в сливенския затвор за смъртта на рожбите си Наказанията им са от 6 г. и 6 месеца до 12 г. Криминален психолог: При проб...

България е добре да има ниско данъчно облагане, за да привлича инвеститори, според икономиста Лъчезар Богданов Заплатите ще продължават да растат, мак...

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *