България официално изрази несъгласие с актуалните планове на Европейския съюз за поетапно намаляване на безплатните квоти за емисии на въглероден диоксид (СО2) за бизнеса. Решението на страната е мотивирано от опасения за конкурентоспособността на родната индустрия.
Според информация, представена от Ройтерс, българската позиция настоява за запазване на сегашния обем на разрешителните, които се предоставят безвъзмездно на компаниите. Властите в София подчертават, че рязкото ограничаване на тези квоти би наложило непосилни разходи върху редица сектори, които все още са в процес на енергиен преход.
Опасения за икономическата стабилност
Европейската комисия планира реформи в рамките на своята климатична политика, насочени към ускоряване на декарбонизацията. Въпреки това, българските представители изтъкват, че всяка промяна трябва да се извършва предпазливо, за да не се застраши икономическата стабилност на предприятията.
Към момента индустриалните потребители в България разчитат на безплатните квоти като механизъм за балансиране на високите цени на енергията. Всяка промяна в тази политика би довела до допълнителна финансова тежест, която според бизнеса може да доведе до съкращаване на работни места и спад в производството.
Предстоят преговори по темата на европейско ниво, където страната ни ще търси съюзници сред останалите държави членки с подобни индустриални профили, за да защити интересите на местните производители.
Снимка: Кейт Абнът, Ройтерс








