България официално получи третото си плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) в размер на 1,47 милиарда евро, след като Европейската комисия даде положителна оценка за изпълнението на по-голямата част от заложените реформи и инвестиции. Средствата вече са преведени по сметките на държавата, съобщиха от Министерския съвет.
Плащането е одобрено след като Европейската комисия потвърди, че страната ни е изпълнила успешно 48 от общо 50 етапа и цели, включени в третото искане за финансиране. То е най-мащабното до момента както по обем средства, така и по обхват на включените реформи и проекти.
Третото искане обхваща общо 22 реформи и 19 инвестиции, насочени към ключови сектори за развитието на страната. Сред основните приоритети са реформите в областта на научните изследвания и иновациите, декарбонизацията на икономиката, подобряването на управлението на държавните предприятия, модернизацията на обществените поръчки, както и ускореното развитие на електронното управление и електронното здравеопазване.
От Министерския съвет уточняват, че това е второто плащане, получено от България в рамките на настоящия управленски мандат. С него общият размер на средствата, постъпили от Европейската комисия през годината, достига 1,9 млрд. евро. Това представлява над половината от общата сума, предвидена за страната по Плана за възстановяване и устойчивост.
Съществен напредък е отчетен и при реалното разплащане към бенефициентите. От началото на годината изплатените средства са нараснали повече от три пъти – от 1,5 млрд. лева до 4,5 млрд. лева, което според правителството е ясен знак за ускоряване на изпълнението на проектите по плана.
От Министерския съвет допълват, че през следващата година България предстои да подаде четвъртото и петото – финални – искания за плащане по механизма, с което ще приключи усвояването на средствата по НПВУ.








