Офис пазарът в САЩ показва признаци на стабилизиране, като една трета от компаниите изискват от служителите да са в офиса пет дни в седмицата
Историческото отдръпване на САЩ от офис сградите може би най-сетне приключва, пише Wall Street Journal.
Повече компании се отказат от по-разхлабените политики на работното място, които възприеха в първите години на пандемията, като ръководителите все повече се ангажират отново с насърчаването на офис култура.
Amazon върна корпоративните си служители в офиса пет дни в седмицата миналия месец. Сега компанията оглежда голяма сграда за разширяване на площите си в Манхатън, съобщават брокери.
Dell Technologies съобщи, че изисква от глобалния си екип по продажбите да работи от офисите на компанията през цялото време. Новият главен изпълнителен директор на 3M заяви миналата седмица, че компанията очаква по-висока посещаемост от високопоставените служители в централата на компанията и в други големи офиси.
Една трета от всички компании са изискали от служителите да бъдат в офиса пет дни в седмицата през третото тримесечие, което е ръст спрямо 31% през второто, сочи Flex Index, който следи стратегиите на работното място.
Това сложи край на поредица от пет тримесечия, когато посещаемостта стабилно намаляваше. Една от причините за спада беше ниската безработица, която даваше на служителите възможност да настояват за повече работа от разстояние. Сега работните места за административните служители не растат толкова много и това измества баланса на силите обратно към мениджърите.
Никой не смята, че работните места ще се върнат към моделите преди пандемията, но повечето хора са на мнение, че най-лошото за офис сектора вероятно е зад гърба му.
„Струваше ни се, че спадът ще продължи с всяко следващо тримесечие“, казва Роб Садоу, главен изпълнителен директор на Flex Index. „Изведнъж през третото тримесечие видяхме промяна на посоката“, допълни той.
Признаците на стабилизиране едва ли са сигнал за края на сътресенията на офис пазара.
Свободните площи се стабилизират на близо до рекордно ниво от 13,8%, което е ръст спрямо 9,4 на сто през четвъртото тримесечие на 2019 г. От второто тримесечие на 2020 г. американските офис наематели са опразнили площи с общ обем от 19 млн. кв. м, най-високото ниво в историята за период, обхващащ четири години и половина, сочат данни на компанията CoStar Group.
Много от сегашните празни офис площи се смятат за остарели. Те може никога да не бъдат напълнени.
Спрените и пропуснатите плащания по дълговете също продължават да растат. През септември делът на просочените заеми за офиси, превърнати в ценни книжа, е нараснал до 8,36%, най-високото равнище от ноември 2013 г. насам, сочат данни на компанията Trepp.
Банките, които обявяват отчетите си за третото тримесечие, съобщават, че проблемните заеми за офиси значително засенчват затрудненията с други видове бизнес имоти, които са под натиск основно поради високите лихви.
Нещо повече, около 40% от договорите за наем на офис площи, сключени в началото на пандемията, все още не са изтекли, сочат данни на CoStar. Когато това се случи, много от тези наематели вероятно ще намалят площите си.
Но след осем поредни тримесечия на ограничаване на офис площите обемът на наетите офиси е останал на практика непроменен през второто и третото тримесечие, показват данните на CoStar.
В Ню Йорк свободните площи намаляват благодарение отчасти на експанзията на компании за финансови услуги като Citadel, Ares Management и Blue Owl Capital. Компаниите за изкуствен интелект, които бяха светъл лъч на силно пострадалия офис пазар в Сан Франциско, започват да наемат площи на други пазари като Денвър, Атланта и Сиатъл.
Компании, които предлагат офис площи с фитнес зали и ресторанти с изискана храна в имотите си, казват, че тези удобства привличат служителите обратно на бюрата им.
Инвеститорите забелязват промяната в пазарната психология. През октомври строителната компания Tishman Speyer завърши рефинансирането на заем за 3,5 млрд. долара за модернизирания Rockefeller Center, най-голямата подобна операция за единичен офис актив в историята. Това открива пътя за други собственици на добре отдадени офис имоти да последват примера, казват анализатори.
Макар че обемът на продажбите на офис сгради остава скромен, интересът на инвеститорите към потиснати офис имоти нараства, след като цените спаднаха. Имотната компания Eastdil Secured завърши тази година продажбите на 18 офиса на обща стойност 2,6 млрд. долара, ръководена от кредитори, които се освобождават от активи, съобщават запознати източници. За сравнение, по същото време миналата година са били завършени само три такива продажби, допълват те.
„Нещата изглеждат по-добре от всякога от гледна точка на оценка на офис сектора“, коментира Дилън Буржински от компанията за имотни анализи Green Street.