София
проливен дъжд

Абонирай се за нашия бюлетин и получавай всички най-актуални новини по света и у нас

3,3 млн. тона риба са уловени в ЕС през 2023 г.

Сподели:

През 2023 г. общото количество уловена риба в ЕС е възлизало на 3,3 милиона тона живо тегло от общо седем морски зони, за които Евростат има налични данни. Това е свидетелство за продължаващата тенденция на спад на улова от 4,6 милиона тона през 2018 г., предаде БТА.

Риболовният флот на Испания е осигурил почти една пета от целия улов в ЕС през 2023 г. (21 на сто или 698 000 тона), следван от този на Дания (15 на сто или 495 000 тона) и на Франция (14 на сто или 470 000 тона).

Около 72 на сто от общия улов в ЕС е осъществен в Североизточна атлантическа зона. Основните видове риба, уловени в този район, са херинга (18 на сто), син меджид (16 на сто), цаца (13 на сто) и скумрия (10 на сто). Около една пета от общия жив улов в този район е от риболовния флот на Дания (21 на сто), следвана от Франция (15 на сто) и Испания (11 на сто).

Почти 10 на сто от общия улов на ЕС идва от Средиземно и Черно море, където основните видове са сардини (19 на сто) и аншоа (18 на сто). Италианската флотилия е осигурила 37 на сто от улова на ЕС в този район, следвана от Гърция (20 на сто), Хърватия (18 на сто) и Испания (17 на сто).

Уловът в зоната на Западния Индийски океан е 6 на сто от общия за ЕС. По-голямата част (94 на сто от общото живо тегло№, уловено от риболовния флот на ЕС, е риба тон. Около две трети от улова на ЕС в района е осигурен от флота на Испания (68 на сто), а останалата част от Франция (30 на сто).

В Източната централноатлантическа зона е осъществен 6 на сто от общия улов на ЕС. Основният улов в тази зона е сафрид и ивичест тунец (по 21 на сто), следвани от жълтоперест тон (13 на сто) и скумрия (11 на сто). Сред страните от ЕС Испания (40 на сто), Франция (16 на сто) и Нидерландия (11 на сто) осигуряват по-голямата част от улова в тази зона.

Едва 6 на сто от останалия улов в ЕС идва от останалите морски зони. Основните видове, уловени в тези зони, са хек и калмари (Югозападна атлантическа зона), синя акула, ивичест тунец и жълтоперест тунец (Югоизточна атлантическа зона) и червен горбил, камбала и треска (Северозападна атлантическа зона).

На 21 ноември се отбелязва Световния ден на рибарството.

Сподели:

Водещи новини от деня

Водната криза и ново поскъпване на ВиК услугите: Какво предстои? На фона на продължаващата водна криза и наложените ограничения в редица райони на стр...

Иконата от манастир в Света Гора “Честният пояс на Пресвета Богородица” събра миряни в храм „Св. Георги Победоносец” в Тервел в петъ...

Tурският президент Реджеп Тайип Ердоган определи днес издаването от Международния наказателен съд (МНС) на заповеди за арест на израелския министър-пр...

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *