17-годишно момиче, на което не е позволено да говори публично в собствената си страна, спечели престижна международна награда за защита на правата на афганистанските момичета.
Във вторник Нила Ибрахими получи Международната детска награда за мир – награда, с която са отличени известни личности, сред които активистката за климата Грета Тунберг и активистката за образование на момичетата Малала Юсафзай.
Ибрахими получи отличието за „смелата си работа в борбата за правата на момичетата” в Афганистан, където жените са заглушавани от репресивните правила, установени от талибаните, които завзеха властта през 2021 г.
Преди превземането на властта Ибрахими печели популярност в интернет, след като използва гласа си, за да окаже натиск върху образователните власти в Кабул да отменят забраната ученичките да пеят на обществени места, пише CNN.
Ибрахими записва как пее, а брат ѝ качва видеото в социалните мрежи. Кампанията „IAmMySong” набира популярност и в рамките на няколко седмици забраната е отменена.
„Тогава за първи път си помислих – уау. Сякаш, ако наистина го искам, ако наистина мисля, че това е начинът, по който искам да живея, мога да говоря и това може да бъде прието”, каза тя във видео изявление.
Ибрахими е на 15 години, когато талибаните навлизат в Кабул и завземат властта след хаотичното изтегляне на САЩ и техните съюзници след 20-годишна окупация, връщайки страната към теократично управление.
С помощта на фондация „30 птици” Ибрахими бяга от Афганистан заедно със семейството си – първо в Пакистан, а след това в Канада, където продължава да се застъпва за афганистанските момичета.
Тя е съосновател на инициативата „Нейната история”, която насърчава афганистанските момичета да споделят своите истории, като обръща внимание на гласовете на тези, които все още са в Афганистан.
„Всеки ден мисля за онези момичета, които са останали в Афганистан без надежда. В Канада аз вземам решения за живота си и се стремя да съм човека, който мога да бъда, но какво става с тях?” заяви Ибрахими в речта си на срещата на върха за правата на човека и демокрацията в Женева миналата година.
След като талибаните идват на власт, те затварят училищата за момичета над 12 години. На момичетата и жените в тийнейджърска възраст не е позволено да учат или работят и могат да излизат от къщи само с роднина от мъжки пол. Те не могат да говорят на обществени места и трябва да се покриват от главата до петите, с присвити очи, за да избегнат обвинения в непристойно поведение. Те нямат право да ползват паркове, спортни зали и други обществени съоръжения. Не могат и да пътуват без разрешение.
Миналата седмица талибаните извършиха публична екзекуция, което предизвика осъждането на високопоставени служители на ООН, които призоваха за незабавно прекратяване на подобни практики.
Специалният докладчик на ООН за Афганистан, Ричард Бенет, заяви, че екзекуцията е „явно нарушение на правата на човека”. Талибаните забраниха на Бенет да посещава Афганистан, като го обвиниха в разпространяване на пропаганда.
Германия, Австралия, Канада и Нидерландия обвиниха твърдолинейната ислямистка групировка в нарушаване на Конвенцията на ООН за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените.
Преди това талибаните заявиха, че е „абсурдно” да се обвиняват лидерите на Афганистан в дискриминация по пол. „Правата на човека са защитени в Афганистан и никой не е дискриминиран”, заяви говорителят Хамдула Фитрат Фитрат.